Sukcesy Polaków na 18tym Carrom Eurocup 2014 – Londyn

Carrom – indyjski bilard w ostatnich latach rozwija się w Europie bardzo dynamicznie. Turnieje z cyklu Carrom Eurocup organizowane są już od 18 lat. Po bardzo udanych mistrzostwach w Polsce (​17ty Carrom Eurocup 2013)​, przyszedł czas na turniej organizowany przez Brytyjską Federację Carrom. 18te Mistrzostwa Europy w Carrom odbyły się w dniach 7-11 sierpnia 2014 r. w Londynie. Turniej zlokalizowano w samym centrum Londynu w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Sztuki Współczesnej ​Tate ​Modern Gallery. Podczas trzydniowego maratonu z grą carrom, rozegrano wiele wspaniałych i emocjonujących meczów​. W 18tym Carrom Eurocup wzięło udział dziesięciu zawodników z Polski, w tym czterech graczy poniżej 18 lat. Wyjazd Polskiej drużyny sponsorowali: Auto Żoliborz, Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Weco-Travel. Ponad 100 zawodników z 10 krajów europejskich zmagało się w następujących turniejach:

Turniej Drużynowy

 W tym turnieju czteroosobowe drużyny z Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Czech oraz z Polski rywalizowały między sobą o tytuł drużynowego mistrza Europy. Do reprezentacji Polski zakwalifikowali się Sylwester Pogorzelski, Bartosz Sasiński (14 latek z Legionowa), Robert Bany oraz Wojtek Rzewuski (15 latek z Gimnazjum w Koczargach).

 Zeszłoroczny mistrz Europy – Francja, musiała tym razem ustąpić miejsca bardzo mocnej drużynie z Wielkiej Brytanii.  O trzecie miejsce walczyły drużyny z Włoch, Szwajcarii i Polski. Najważniejszy dla Nas mecz z Włochami był bardzo zacięty. Sylwester Pogorzelski pokonał młodego Włocha (pochodzącego ze Sri Lanki). Wojtek Rzewuski uległ bardzo mocnemu Gianluca Christiani. Walka o zwycięstwo rozgrywała się w deblu Bartka Sasińskiego i Roberta Banego. Niestety przeciwnicy okazali się bardziej doświadczeni w tej bardzo taktycznej odmianie carrom i pokonali naszego debla. Ostatecznie polska drużyna mimo pokonania Szwajcarów w bezpośrednim starciu zajęła ostatecznie 5 miejsce. Sukcesem jest pokonanie bardzo mocnej drużyny z Niemiec oraz drużyny Czeskiej. Ostateczny ranking:

1. Wielka Brytania 2. Francja 3. Włochy 4. Szwajcaria 5. Polska 6. Niemcy 7. Czechy

Turniej Deblowy

Blisko 40 par z różnych krajów walczyło o zwycięstwo w tej odmianie gry carrom. Polskę reprezentowali Jakub Nowakowski z Karolem Cabakiem (16 latek z Lipkowa), Łukasz Piotrowski z Kacprem Grzegorczukiem (14 latek z Zielonek). Ponadto w turnieju wziął udział także wielokrotny mistrz Polski Cornel D’Silva w parze z bardzo mocnym zawodnikiem ze Szwecji Mehedi Hassan. Turniej zdominowały pary w Wielkiej Brytanii zajmując 3 najwyższe miejsca. Cornel dosłownie otarł się o podium przegrywając o włos na małe punkty z trzecią parą Brytyjską, ostatecznie zajmując 4 miejsce. Jakub z Karolem zajęli 14 pozycję a Łukasz z Kacprem 35.

Turniej Singli

 Jest to najważniejszy turniej podczas Eurocup. Przez dwa dni 100 zawodników rozgrywa 11 rund w systemie Szwajcarskim. Pierwszy dzień była dla nas bardzo dobry. Nasi młodzi zawodnicy pokazali na co ich stać i wygrali większość swoich meczów. Sylwester Pogorzelski, który we wcześniejszych turniejach w tym roku pokazał, że należy zaliczać go do czołówki europejskiej także wygrywał swoje mecze. Pokonał między innymi: mistrza Szwajcarii Carlito Boulin (co uzupełniło kolekcję pokonanych mistrzów z poszczególnych krajów – do zamknięcia kolekcji brakuje już tylko mistrza Angli). Topowi zawodnicy także rozgrywali bardzo emocjonujące mecze i zmierzali pewnie ku finałowi. Karnal Abdin wbił białego slama (wbicie wszystkich krążków bez dopuszczenia przeciwnika do gry) w meczu przeciwko Mehedi Hassan.

Drugi dzień to już bardzo duże emocje. Ostatnie rundy decydują o ostatecznym rankingu. Bartek i Wojtek (nasi najlepsi gracze U18) nie ulegli presji i rozgrywali mecze na bardzo wysokim poziomie. Przed ostatnią rundą ranking był bardzo zachęcający. Sylwek zajmował 20. miejsce, Bartek 27., a Wojtek 37. Niestety w ostatniej rundzie system sparował Sylwka z Bartkiem. To był ciężki mecz, w którym młody Bartosz Sasiński pokonał Sylwestra i ostatecznie osiągną bardzo wysoka pozycję w ostatecznym rankingu – miejsce 21. Tym sposobem, Sylwek spadł na 25 pozycję. Wojtek także wygrał swój mecz i ostatecznie uplasował się na 33 pozycji. Jednocześnie młodzi zawodnicy z Polski zdominowali ranking zawodników poniżej 18 lat,  zajmując I i II miejsce. Trzecie miejsce zajął zawodnik z Wielkiej Brytanii Rahat Islam (63 pozycja w rankingu singli). Ten wynik to wielki sukces naszych zawodników. Wielkie gratulacje.

Emocji nie zabrakło także w czołówce rankingu. Karnal Abdin – reprezentant, wielokrotny mistrz Anglii i siedmiokrotny mistrz Europy po raz kolejny pokazał Carrom na najwyższym poziomie. Zwyciężył wszystkie 11 rund i wszedł do finału z pierwszej pozycji w rankingu. Walka o drugie miejsce przy stole finałowym toczyła się między Pierrem Dubois (dwukrotny mistrz Europy i wielokrotny mistrz Francji) a Fabianem Perreirą (wielokrotny mistrz Francji i finalista mistrzostw Europy z turnieju we Francji w 2011 roku). Po podliczeniu małych punktów do finału zakwalifikował się Pierre. Obydwaj finaliści przez cały turniej reprezentowali wysoki poziom i dobrą dyspozycję. Mecz finałowy w systemie lepszy z 3 partii sędziował Polski sędzia Jakub Nowakowski. Losowanie wygrał Karnal i zdecydował się rozbijać jako pierwszy. Obydwaj grali świetnie. Rozbicie po rozbiciu szala przesuwała się z jednej na drugą stronę. Ostatecznie pierwsza partia zakończyła się wynikiem 25:18 dla Karnala. Po krótkiej przerwie i zmianie stron Pierre rozpoczął drugą partię bardzo agresywnym rozbiciem i zdobył dużą przewagę. Kolejne rozbicia wygrywał Karnal zdobywając po kilka punktów jednak to Pierre w siódmym rozbiciu rozstrzygnął partię na swoją korzyść. Finał miał rozstrzygnąć się w finałowej partii. Emocje sięgały zenitu. Zawodnicy wbijali swoje krążki konsekwentnie i z pełnym opanowaniem. Po siedmiu rozbiciach nieznacznie prowadził Karnal 11:10. Ostatnie rozbicie należało do Pierra. Zawodnik z Francji rozpoczął pewnie i wbił większość swoich krążków i królową. Wbijając swój przedostatni krążek popełnił jednak błąd. Wraz z wbijanym krążkiem wpadł do łuzy striker (otrzymał za to karę w postaci wyjęcia dwóch krążków jego koloru na stół). Ten błąd pozwolił Karnalowi odzyskać inicjatywę w tym rozbiciu i finalnie rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Karnal obronił tym samym tytuł mistrza Europy po raz siódmy z rzędu. 

 Ostateczny  ranking turnieju singli na 18tym Carrom EuroCup 2014 wygląda następująco:

 1. Karnal Abdin (UK)

2. Pierre Dubois (Francja)

3. Fabian Pereira (Francja)

 Dla Polskiego Stowarzyszenia Carrom turniej był wyjątkowy. To właśnie w Londynie 6 lat wcześniej nasza reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w tym niesamowitym turnieju. 12ty Carrom EuroCup 2008 był początkiem naszej przygody i a 18ty Carrom EuroCup 2014 był nie jako zwieńczeniem naszej pracy. Zwycięstwo (podwójne) naszych młodych zawodników, dobry wynik naszej reprezentacji oraz wyniki indywidualne naszych zawodników to najlepsza nagroda. Przed nami nowe zadania i nowe cele. Dołożymy wszelkich starań, aby nadal energicznie rozwijać carrom w Polsce.

Zapraszamy 

Jakub Nowakowski
Prezes PSC