NTV Champions Trophy – kwiecień 2014 LONDYN

W dniach 26/27 kwietnia 2014 roku w Londynie miał miejsce prestiżowy turniej Carrom NTV Champions Trophy. Do turnieju organizowanego przez UK Youth Carrom Club oraz telewizję NTV Europe zaproszeni zostali najlepsi gracze z Europy. Dzięki wsparciu sponsorów w turnieju były do wygrania atrakcyjne nagrody pieniężne. Impreza okazała się wielkim sukcesem. Zawodnicy z Wielkiej Brytani, Francji, Niemiec i Polski pokazali carrom na najwyższym poziomie.

Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim (swiss league). Po 9 rundach 4 najlepszych zawodników (z 34) zakwalifikowało się do fazy pucharowej. W ciągu rozgrywek ligowych było wiele zaciętych spotkań i zwrotów akcji. Po dramatycznych meczach półfinałowych dwóch najlepszych zawodników turnieju zmierzyło się w 3 setowym meczu finałowy. W finale znalazł się wielokrotny mistrz Europy –
Karnal Abdin  ​z Wielkiej Brytanii (niepokonany w fazie ligowej) oraz  Fabian Pereira ​z Francji (wielokrotny mistrz Francji i finalista EuroCup 2012). Pierwszy set wygrał pewnie Karnal Abdin. W drugim secie Fabian zdobył sporą przewagę w pierwszych rozbiciach i utrzymał ją do końca seta. W trzecim secie Fabian prowadził jednak ostatecznie musiał ulec Karnalowi przegrywając cały finał 1:2. Jeden z półfinałów i f​inał sędziował Jakub Nowakowski –
​Międzynarodowy Sędzia Carrom, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom i reprezentant Polski na tym turnieju.

Polska drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim dyspozycja drugiego polskiego zawodnika Sylwestra Pogorzelskiego z Warszawy. Sylwester wygrywał w pięknym stylu mecz za meczem. Po kilku pierwszych rundach plasował się nawet na 3 pozycji w generalnym rankingu. W 5-tej rundzie pokonał wielokrotnego mistrza Francji – Mouraly Venou, a w kolejnej ograł Petera Boeckera (mistrza Niemiec i drugiego wg. generalnego rankingu ECC zawodnika w Europie). Obydwa mecze były dramatyczne. W obydwu Sylwester remisował przed ostatnim rozbiciem by ostatecznie wygrywać oba mecze pewnymi rozbiciami i konsekwentnym trafianiem kolejnych krążków. Ostatecznie nasz zawodnik uległ jedynie zawodnikom z czołówki: Karnal Abdin (nr 1 turnieju) Fabian Perreira (nr 2 turnieju) Murshad Khan (nr 4 turnieju) oraz Nankar Chandar (nr 9 turnieju). Polscy gracze w turnieju NTV Champions Trophy zajęli miejsca 10te​i 20te​.

Zawody te były pierwszym turniejem zorganizowanym przy tak szerokim wsparciu medialnym (transmisja w NTV Europe) i sponsorskim (wiele lokalnych firm zdecydowało się na wsparcie finansowe i logistyczne tej imprezy). Dziękujemy firmie Weco Travel za wsparcie przy zakupie biletów lotniczych. Gratulujemy organizatorom i już nie możemy doczekać się zaproszenia na kolejną edycję turnieju.

​Wkrótce Polscy gracze wezmą udział w Turnieju Carrom w Sztokholmie​ w Szwecji, a w sierpniu organizowany jest wyjazd polskiej reprezentacji carrom na kolejne Mistrzostwa Europy – 18ty Carrom Euro Cup 2014, który odbędzie się w Londynie.

Polskie Stowarzyszenie Carrom działa na terenie Polski realizując projekty publiczne i inne inicjatywy społeczne w celu promocji c​arrom wśród młodzieży oraz dorosłych. Obecnie realizowany jest projekt carrom w ​szkołach oraz rozwijane są kluby Carrom w Warszawie, Toruniu, Błoniu, Białymstoku i Pawonkowie. Jeśli chcesz do nas dołączyć zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę internetowąwww.carrom.pl.